A Salgótarján, Sátorosbánya és a Dornyay Béla Múzeum együttműködésén alapuló projekt legfőbb célkitűzése Somoskő és Salgó várának a kulturális örökségi turizmus általi, jelenleg kiforratlan formában lévő összekapcsolása, az értékek megőrzésére való nagyobb hangsúly helyezése, és társadalmi létbe való bekapcsolásuknak fokozása. Ezt régészeti és történelmi kutatás, a várakat összekapcsoló irodalmi és történelmi alakok, valamint a két vár között húzódó, a helyi örökség részét képező közkedvelt erdei útvonal aktív felhasználásával kívánjuk elérni. Minderre egy komplex, több témára és funkcióra kiterjedő koncepció került kidolgozásra, melyet nem szétaprózódott, egymáshoz nem kötődő partneri fejlesztésekkel kívánunk megvalósítani, mivel minden partnert egy cél vezérel. Ez a kis területen, egymásra jól reagáló, jól kapcsolódó fejlesztéssel a két várnak és a kapcsolódó örökségi elemeknek a megőrzéséhez való hozzájárulás, a helyiek, a turisták számára jobb bemutathatóság elérése.
Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata vezető partnerként vesz részt a határon átnyúló együttműködésben. Ennek során megújul a két vár között húzódó Petőfi sétány. A manapság az időjárás viszontagságainak erősen kitett sétány zúzottköves megújítása és ahol szükséges tereprendezése után javul annak átjárhatósága. A sétányon található Petőfi-forrás, Balassi Bálint-pihenő és Losonczy Anna-forrás helyszínei teljeskörű megújuláson esnek át. Megszépülnek a forrásfoglalatok és azok kifolyói, a természetvédelmi előírásoknak megfelelően kisebb vizes élőhely kerül kialakításra az itt élő őshonos kétéltűeknek. Mindhárom állomás esetében megújulnak a kihelyezett padok és asztalok, valamint a tűzrakóhelyek. Egységes arculat mentén tájékoztató- és interaktív táblák kerülnek kihelyezésre, melyek többek között az adott pihenő névadójáról szolgáltatnak információkat. A projekt további helyszíneként jelenik meg a salgói vár úgynevezett „alsó vár” része, ahol a régészeti feltárások után pihenőhely kerül kialakításra asztalokkal és padokkal. Továbbá a feltárás eredményeit bemutató információs és interaktív táblák telepítése történik meg, egységes megjelenést biztosítva a többi érintett helyszínnel.
Hazai partnerként a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum került bevonásra, mely egyrészt tudományos területen jelentősen hozzájárul a projekt sikerességéhez. Másrészt a salgói várban végzendő feltárások révén új ismeretekkel gyarapodhatunk a Kacsicsok koráról és mindennapjairól. A megszerzett tudásanyagot szakmai konferencián publikálják a tudományos élet szabályainak megfelelően.
Az együttműködés szlovák partnere a szomszédos Sátorosbánya község, melynek kataszterében található Somoskő vára. Itt állagmegóvási munkák kerülnek elvégzésre a főbejárati kapun és az ágyútornyon, az eredeti középkori elemek megőrzésével. Megújul továbbá a vár alatt található Krúdy forrás és környezete, valamint új információs és tájékoztató táblák kerülnek kihelyezésre a tanösvényen.
Valódi interreg projekt került kidolgozásra, mivel a határon átnyúló fejlesztés nélkül szinte megvalósíthatatlan lenne. Nagyon kis területre koncentrál, közvetlen határtérséget érint, mindkét település, mindkét ország hosszú távon tud profitálni az örökségek hangsúlyosabb turisztikai felhasználásából, értékalapú, összekapcsolt megőrzéséből. Hangsúlyos elem, hogy nemcsak megőrizzük, hanem a látogatók szolgálatába is állítjuk - összehangolt határon átnyúló tervezés alapján, megújítva a térség kulturális örökségét - erősítve a helyi lakosság identitását, a térség látogatottságát és a versenyképességet.
A projekt Salgótarjánra eső összköltsége 320 236,55 euró, melyből 5 százalékos önerőt az Önkormányzat biztosít.