Megemlékezés

Február 25-e a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben e napon tartóztatták le a szovjet hatóságok a kommunistákkal szembeni kiállása miatt. Nyolc évet töltött fogságban a Szovjetunióban, először a Gulagon, majd az Állambiztonsági Minisztérium moszkvai börtönében. Az Országgyűlés 2000-ben döntött arról, hogy február 25-e minden évben emléknap legyen.

Salgótarjánban péntek délután került sor a koszorúzási megemlékezésre a Vásártéren lévő emlékműnél. A megemlékezésen Dániel Zoltán alpolgármester és Bérczesi Mihályné, a POFOSZ Nógrád megyei szervezetének elnöke mondott beszédet.

Az alpolgármester beszédében az áldozatok emléke előtt tisztelgett és emlékeztetett arra, hogy korunkban is fontos érzékenynek maradni az elnyomás jeleire.

„Ezért is nehéz értékelni azt a 45 évet, melyet szovjet elnyomás alatt élt le a magyar népesség. Én már a rendszerváltás után születtem, de sokak számára ez az időszak jelentette életének jelentős részét. Talán minden egyes percük a terror jegyében telt? Természetesen nem erről van szó, de sokféle elnyomás létezik. Ha nem kell minden pillanatban a haláltól és a börtöntől tartanunk, azt már szabadságnak nevezhetjük? És vajon óvjuk-e a szabadságunkat eléggé, figyelünk-e a jelekre, hogy még egyszer ne alakulhasson ki ilyen rendszer? Észre vesszük-e a jeleit, vagy már csak akkor kapunk észbe, amikor a korlátozások minket is érintenek és visszafordíthatatlan a folyamat?” – fogalmazott beszédében az alpolgármester.

A beszédeket a Bolyai János Gimnázium diákjainak ünnepi műsora követte, majd az önkormányzat, a politikai pártok képviselői, a városi szervezetek, közösségek és a civil megemlékezők elhelyezték virágaikat, koszorúikat az emlékműnél.