A kánikulában az állatokra is oda kell figyelni

A rendkívüli hőséget háziállataink szervezete is nehezen viseli, ezért ezekben a napokban különös gondot kell rájuk fordítani és kedvenceink mellett a gazdasági célú állatokra is fokozottabban oda kell figyelni.

Kutyáink számára az árnyékos helyek és a sok víz jelentik a megoldást a nagy meleg átvészelésére. A kutyák önszántukból nem mozognának a tűző napon a kánikulában, mivel nem tudnak izzadni és komoly nehézséget okoz számukra a hő leadása. Pusztán a lihegéssel történő hővesztés néha, bizonyos körülmények között már nem elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűvös helyet, padlót, amire ráfeküdve hűtheti magát. A nagyobb testű, sötét szőrű kutyák pedig még nehezebben viselik a meleget, mint a kisebb testű, világos színűek.

Az állatorvosok legfontosabb tanácsai a kutyatartók számára:
– a sétákat délelőttre és késő délutánra időzítsük,
– állatunk számára mindig legyen hűvös hely, ahova a napsugárzás elől szabadon el tud bújni,
– az élelem mellé folyamatosan friss ivóvizet is kell biztosítani,
– házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se)

Hőség idején ha elmegyünk otthonról, húzzuk be a függönyt, hiszen a lakásban tartott más házi kedvenceinket, még a terráriumban tartott rágcsálókat is veszély fenyegetheti a rendkívüli hőmérséklet miatt.

Az állatvédők gyakran találkoznak láncra kikötött, árnyéktól mentes helyen, megfelelő mennyiségű friss ivóvíz nélkül tartott kutyákkal. A nappali 30C foknál magasabb csúcshőmérséklet idején a rosszul tartott házi kedvencek rövid időn belül hőgutát kaphatnak, mely pusztuláshoz vezet. Amennyiben Ön ilyen helyzetben lévő állatot lát, az önkormányzat hatósági irodájának +36 32 422-397 telefonszámán tehet bejelentést.

Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy a háziállat intenzíven liheg, a kutya nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, a baj lehet akár hőtorlódás vagy hőguta is. Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta vagy napszúrás áldozata. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben. A háziállatokért a gazdák a felelősek. Egy kis odafigyeléssel elkerülhető lehet az állatok szenvedése és számukra is pozitív élményekkel élhető át a nyári forróság.