Mint arról korábban már hírt adtunk: Salgótarjánnak 2020-ig 9,2 milliárd forintos Európai Uniós támogatás áll rendelkezésére fejlesztésekre. Az Európai Unió rendeletben határozta meg azt a 11 tematikus célkitűzést, amire ez az összeg fordítható, a Magyar Kormány pedig kijelölte a legfontosabb tervezési irányokat.
Mindezek ismeretében készítette el a városi önkormányzat Salgótarján Területi Integrált Programját, melyet még 2014-ben fejlesztési fórumok előztek meg városszerte. Ezeken a lakosság megismerhette a legfontosabb fejlesztési irányokat és lehetőségeket, és itt volt lehetőség összegyűjteni a gazdaságfejlesztés, közoktatás fejlesztés, városrehabilitáció, energetikai fejlesztések, egészségügyi és szociális alapellátások fejlesztése, szociális városrehabilitáció, közlekedésfejlesztés témakörben felmerült javaslatokat.
A forrásfelhasználás hatékonnyá tétele érdekben elkészített integrált területi program a helyi igényekkel összhangban a rendelkezésre álló pénzügyi forráskeretek felhasználásának szerkezetét, elvárt eredményeit és ütemezését támasztja alá a 2014-2020-as költségvetési időszakra vonatkozóan. Salgótarján Megyei Jogú Város Integrált Területi Programja elsősorban a gazdaságfejlesztést és a foglalkoztatást, valamint az ehhez szükséges és ezen célkitűzéseket segítő társadalmi és infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza.
A program keretében megfogalmazott óvodafejlesztési pályázatokat már benyújtotta a város önkormányzata. Ebbe a körbe tartozik a zagyvarónai, az acélgyári és a baglyasaljai óvodák felújítása, a Fáy András körúti óvoda nyílászáróinak cseréje és bölcsődei szoba kialakítása a Mackóvár óvodában. Ezekben az intézményekben a munkálatok ütemezett megvalósítása hamarosan elkezdődik.
Ugyancsak benyújtotta a város a Csokonai, valamint a Karancs és Bányász utak felújítására, a városi kerékpárút újabb szakaszának megépítésére, valamint a Nagymező út burkolt vízelvezető árok megépítésére irányuló támogatási kérelmeket.
Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata a Nógrád Megyei Kormányhivatallal és a Salgótarjáni Foglalkoztatási Nonprofit Kft.-vel konzorciumban benyújtotta a „Foglalkoztatási együttműködés Salgótarjánban” című támogatási kérelmét, melynek célja a megyei jogú városi foglalkoztatási együttműködések (paktumok) képzési és foglalkoztatási programjainak támogatása, tevékenységi körük, eredményességük, hatékonyságuk növelése, továbbá a foglalkoztatás helyi szintű akciótervek megvalósításával való bővítése, az álláskeresők munkához juttatása.
Szintén benyújtásra került a „Társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” című támogatási kérelem, mely a szociális célú városrehablitációs programmal érintett területen élők gazdasági, társadalmi felkészítését célozza.
Folyamatosak a következő hónapban benyújtásra váró pályázatok előkészületei. Ezek között szerepel a Beszterce-tér felújítása, turisztikai fejlesztések, valamint az egészségügyi és szociális alapellátások infrastrukturális fejlesztései.
Már nyilvánosságra kerültek az energetikai fejlesztésekre vonatkozó pályázatok. Ezek között a városi önkormányzat a zagyvarónai Bátki Közösségi Ház, a zagyvapálfalvai Gerelyes Művelődési Ház energetikai felújítására nyújt be pályázatot. A felhívások következő „körös” megjelenésének előkészítése érdekében a Mackóvár és a Gyermekkert óvodák, valamint a megyei könyvtár energetikai felújításának felmérése is megkezdődött.
Mindezekre az uniós források rendelkezésre állnak. Az államon múlik, milyen ütemben fogadja be az Európai Unió feltételeinek megfelelő pályázatokat, és folyósítja azokhoz a pénzügyi forrásokat.
A TOP forrásokon túl az Önkormányzat más Operatív Programok adta lehetőségeket is igyekszik kihasználni. A KEHOP „Szemléletformálási programok” kiírásban foglaltaknak megfelelően az önkormányzat pályázatot nyújt be az energiatudatos gondolkodás és a kapcsolódó viselkedésminták és szokások elterjesztésére vonatkozóan. A konkrét cél, hogy a lakosság szélesebb körben megismerhesse az energiatakarékossági, energiahatékonysági, megújuló és alternatív energiahasznosítási megoldásokat, lehetőségeket, illetve változzanak a lakosok ezekkel kapcsolatos fogyasztói és társadalmi beállítódásai.